ČOI: 50 procent úvěrových firem klame. Braňte se!

31.01.2012 19:37

Desítky firem které poskytují spotřebitelské úvěry se chovají nezákoně. Mezi nejčastější provinění podle České obchodní inspekce (ČOI)

 klamavá reklama a nedostatek informací o nabízených produktech. ČOI připravila seznam rad, které vám pomohou poznat a vyvarovat se půjček od těchto neseriózních společností.

TIPY, JAK SE BRÁNIT PODVODNÍKŮM A NA CO SI DÁT POZOR

1. Nereagujte na rychlé anonymní nabídky peněz
(telefon, na ulici, ve veřejných prostorách obecně…) – hrozí riziko lichvářských úroků, pokut, nestandardních poplatků…

2. Neplaťte poplatky předem
Neuzavírejte žádné pojištění jako podmínku poskytnutí úvěru a neplaťe poplatky za zprostředkování úvěru předem – kromě pojištění schopnosti splácet spotřebitelský úvěr (v takovém případě se pak jedná o platbu, která se započítává do RPSN).

3. Porovnejte půjčenou částku s tou, kterou nakonec zaplatíte
Před rozhodnutím pro konkrétního poskytovatele úvěru je třeba, aby si spotřebitel porovnal sumu, kterou si chce půjčit, s částkou, kterou bude muset zaplatit. Jestliže je půjčka 100 tisíc a za tři roky je třeba vrátit troj či vícenásobek výchozí částky, je pouze na rozhodnutí každého, zda je pro něho cena, kterou za úvěr zaplatí, přijatelná. Pokud se spotřebitel i přes mnohanásobné navýšení rozhodne úvěrovou smlouvu podepsat, pak je pro orgán dozoru velmi těžké až nemožné takového spotřebitele před jakýmkoliv rizikem chránit.

4. Mějte dost času na pročtení a podepsání smlouvy
Vždy si řádně přečťete smlouvu, a to před podpisem - vyžádejte si čas na seznámení s ní, požadujte upřesnění a vysvětlení nesrozumitelných nebo nepřesných formulací. Pokud neposkytne věřitel dostatek času na seznámení s podmínkami úvěrové smlouvy, nic nepodepisujte!

5. Nezapomeňte na hodnotu RPSN
Požadujte ve smlouvě uvedení hodnoty RPSN – a to včetně všech stanovených nákladů (právě v zákoně je stanoven výčet položek, které jednoznačně náleží do výpočtu roční procentní sazby nákladů - RPSN).

zdroj: tn cz.

—————

Zpět